"Kam s ním?"

17. září 2017 v 17:16 | Hanka |  Systém
Řeč dnes nebude o pověstném slamníku Jana Nerudy, ale o relikvii každému rodiči nejsvětější, vlastním dítěti Nevinný. Jako většina zaměstnaných rodičů jsme na tom o prázdninách tak, že dva týdny dovolené společně a v kuse je maximum, kterého jsme schopni dosáhnout. Tudíž zbývá ještě osm prázdninových týdnů na...?
Náš desetiletý syn by je jistojistě strávil na počítači. Jakožto osoby zodpovědné za jeho vyvážený duševní vývoj to samozřejmě nemůžeme dopustit!
Takže na týdny, kdy je kluk sám doma, používáme mučící praktiky z doby předinternetové (tábor, pobyt u babičky na venkově atp). A pár týdnů mu ponecháváme absolutní volnost. To pak vidíme v jeho očích poslední záblesky lásky a něhy s jakou k nám vzhlížel, než dostal ke svým devátým narozeninám vlastní pokoj, pracovní stůl a PC. Ten rozněžnělý pohled samozřejmě teď nesměřuje k nám, ale k monitoru. Bojujeme s umělou inteligencí jako lvi o duši našeho syna a co nás nejvíc tlačí v tomto nerovném boji je čas.
Dva týdny spolu je prostě zoufale málo. A nad slunce jasné taky je, ať vymyslíme cokoliv, v tomle věku (dítěte) je to prostě trapnýýý.


Jelikož je synek naš třetirozený, už nás jeho opovržlivé pohledy ani komentáře nerozhodíÚžasný. Zjistili jsme, že ptát se "líbilo by se ti tam, nebo tamhle" je spolehlivá cesta do..... nikamUsmívající se. Zásadně mu teď prostě oznamujeme, že se společně pojede tam kam chceme my a ať si na uvedený termín nic neplánuje.

Poučili jsme se z krizového vývoje a se snažíme dělat víc kratších pobytů, nebo jen výletů.
Mimo domov jsme letos spali společně jen třikrát. Jedenkrát ve stanu na vodáckém výletě. A dvě noci v apartmánu v Českém Krumlově. A to jen proto, že manželovi pobyt věnoval zaměstnavatel za celoroční pracovní nasazení jako benefit. Aktivity v průběhu celých prázdnin byly samozřejmě víceméně sportovní.


Protože dotlačit dva chlapi k návštěvě zámku je těžce vykoupené vítězství.
A to i přesto, že je to památka UNESCO...........


.........na nádvoří mají půl tuctu


..........je tu možnost vyzkoušet rytířský turnaj


............a v hradním příkopu běhá


Řekněme si to otevřeně. Není jednoduché být dnes dobrým rodičem o prázdninách. A položme si další otázku.
Děláme toho pro děti dost? A neděláme toho až moc?
Jestli ses laskavý čtenáři dostal až sem a dotýká se tě problém organizace volného času dětí o prázdninách, můžeš připojit komentář, nebo hlasovat v anketě pod článkem.
Pro "radikály" hrubšího zrna, kteří už mají dost kritiky svých pubertálních výrostků doporučuji další odlehčený poprázdninový článek (k dispozici zde =).
A pro všechny přeživší rodiče inspirativní foto "první školní den".


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolik týdnů absolutní prázdninové svobody by mělo mít desetileté dítě?

vůbec žádné
1-2 týdny
3-4 týdny
Klidně celé prázdniny

Komentáře

1 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 22. října 2017 v 11:53 | Reagovat

Strašně ráda bych hlasovala v anketě :) ale nebylo by to fér, protože matka nejsem. Ale ze svého současného pohledu a se svým současným bezdětným názorem bych klikla na "vůbec žádné", po chvíli diskuze bych maximálně přistoupila na 1-2 týdny. :-D
Upřímně se moc děsím toho, až tohle budu muset řešit. Nemyslím teď děti (moc bych si přála stihnout první do třicítky :D). Mám na mysli pubertu a hlavně to, jak nevychovat kyberdítě a přitom ho uchránit od šikany kyberspolužáků. Dnešní svět se mi vůbec nelíbí a mám strach, co z generace našich dětí vyroste. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama