Cesta kolem světa za osm dní

15. dubna 2018 v 20:22 | Kozí nožička |  Systém
Teď si asi říkáte milí čtenáři, že to musí být pěkný "vopruz" zvládnout cestu kolem světa za osm dní. Možná si představujete, jak přesedáte z letadla do letadla. Ještě ani nestačíte zvládnout časový posun, natožpak něco si užít z cílové destinace a už zase musíte chvátat dál, když na cestu máte jen osm dní.
Nebojte, mám elegantnější řešení. Jmenuje se Jeden svět.


Je to festival dokumentárních filmů o lidských právech. Pořádá se už ve 36 českých městech ve spolupráci s humanitární organizací Člověk v tísni. I my obyvatelé Ústí nad Orlicí, městečka našeho střediskového, máme to štěstí, že se festival koná i u nás. A to díky místnímu spolku Spoustí, který ho dostal do naší "Malé Scény" už po desáté. Včera proběhlo slavnostní zakončení festivalu. Tak bych se vámi ráda podělila o nejčerstvější dojmy z projekcí.
Většina filmových destinací není úplně mainstreamová. Ukrajina, Filipíny, Německo (východní =), Indie, Rusko, Kongo. Vnímavý čtenář tuší, že žádný z dokumentů nejspíš nebude nějaký roztomilý cestopis. Nebude.
Zpracovaná témata: války, vykořisťování, politika, domácí násilí, ekologie, atp. Často jsme po 70min produkci byli úplně emocionálně vyždímaní.


Loni jsme na dokument "Děti online" vzali i desetiletého syna. Ale letos bych snad všem filmům dala nálepku 15+. Zní to trochu strašidelně? Ano. Dle mého laického soudu je festival určen dobrodružným povahám. Kdo hledá jen zábavu, nebo odpočinek, ten se tady nedočká. Proč tedy na festival jít? Protože vám ukáže, že svět není černobílý. Že naše planeta je podivuhodné místo, kde se stále něco děje. A že každý může být pro někoho důležitý a něčím užitečný.
Navíc se můžete na debatách po projekci setkat s pravými Cestovateli dneška - s tvůrci některých dokumentů. Připadá vám toto označení nadnesené? Jak jinak nazvat muže, který překročí několikrát válečnou linii mezi Ukrajinou a Ruskem. A to jen proto, abychom na vlastní oči viděli, jak vlastně funguje válka. A to pouhých 500km od našich hranic. Co žena, která se v Česku nechá zaměstnat postupně, jako pradlena, prodavačka v supermarketu, nebo třídička odpadu a ubytuje se na ubytovně, nebo ve squatu? Důvod? Chce české "střední třídě" přiblížit život našich spoluobčanů, díky kterým máme čisté ulice, doktory v čistých bílých pláštích, nebo teplé pečivo i v sedm hodin večer.

Na světě už v podstatě neexistují nezmapovaná místa. Ale určitě nám nejsou jasné všechny vztahy a souvislosti dnešního světa. A samozřejmě nikdy nebudou. Protože svět se prostě mění neustále. Ale díky novodobým globálním dobrodruhům v tom nejlepším smyslu slova můžeme získat lepší vhled do dnešních problémů. Možná nám shlédnuté dokumenty pomůžou aktualizovat naše vlastní názory a hodnoty. Což bylo i motto letošního festivalu. To znělo: Aktualizace systému. A součástí systému a Jednoho světa jsme každý z nás. Ať se nám to líbí nebo ne.
Takže kdo máte zájem se trochu zaktualizovat, nezoufejte, že festival již skončil. Na filmy z minulých ročníků se může mrknout každý přes "promítej i ty". A kdo ví, třeba se brzy i vy stanete promítači Jednoho světa. My už na tom doma dost "ujíždíme" =).
PS: Všechny použité fotografie jsou jen ilustrační, nejsou z festivalových filmů a nejsem jejich autorem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 František František | Web | 21. dubna 2018 v 19:26 | Reagovat

Tak tohle je velice zajímavé.Jeden dokument točený skrytou kamerou na různých pracovištích  jsem viděl a nevěřil svým očím.Díky za odkaz kde se může vidět více dokumentů

2 František František | Web | 21. dubna 2018 v 19:26 | Reagovat

Tak tohle je velice zajímavé.Jeden dokument točený skrytou kamerou na různých pracovištích  jsem viděl a nevěřil svým očím.Díky za odkaz kde se může vidět více dokumentů

3 kozí nožička kozí nožička | E-mail | Web | 10. května 2018 v 13:01 | Reagovat

[1]:
Stačí v textu kliknout na "promítej i ty" =).Bohužel tam nejsou ještě letošní snímky, ale i tak je tam možné najít zajímavé kousky.

4 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 17. května 2018 v 18:07 | Reagovat

Tozr Egon Ervin Kisch, má jak koukam zdatne nastupce

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama