Na cestě každý den

26. května 2018 v 17:45 | Kozí nožička |  Systém
Nedávno jsem viděla reportáž z letiště Václava Havla. Mluvčí společnosti prohlásil, že v letošním roce očekávají opět vyšší počet odbavených cestujících a to kolem 17 milionů. Uf!! Pro srovnání. V roce 1937 (+- 80 let nazpět) to bylo pouhých 13 tisíc pasažérů. I když letošní předpoklad vydělíte dvěma (když letíte někam, nejspíš se i vracíte a naopak =), vychází z toho 8,5 milionů cestujících. Nejdřív jsem si řekla: Všichni pořád někam lítají jako šílení. Uhlíková stopa jednoho příslušníka západní civilizace za jeden den je asi taková, jako když průměrná 50 členná osada na Siberutu pálí ohně, slaví a hoduje celý měsíc. Měli bychom se my "civilizovaní" stydět.
Pak jsem si uvědomila, že i já jsem loni poprvé sedla do letadla (a zhřešila =). A můj manžel letěl za poslední rok pracovně 3x (požitkář jeden =). Přesto, kdyby ho netlačil čas, raději by jel vlakem. A za prací, nebo do školy a za zájmy cestujeme u nás všichni. Rozpoutala jsem domácí debatu na téma cestování, v rámci škola, práce, dovolená.
Níže uvádím věk, společenský status každého člena naší rodiny a odpovědi na 4 otázky na téma doprava:

1) Jaký způsob dopravy užíváš běžně (škola, kroužky, práce)?
2) Jaký způsob dopravy preferuješ o dovolené?
3) Jaký dopravní prostředek obecně máš rád/a?
4) Jaký byl tvůj nejlepší a nejhorší dopravní zážitek? Jak dlouho trval?

Syn - věk 10 let, žák základní školy.
1) pěšky, autobus, kolo.
2) s rodiči nejčastěji jezdíme autem a na kole.
3) rád jezdím vlakem
4) nejlepší dopravní zážitek let letadlem 4hod, nejhorší plavba na kanoi 7hod.

Dcera 1 - studentka 19 let, busem dojíždí každý den 25 km vzdáleného města. Brigádu má 3km od domu.
1) autobus, kolo, pěšky,
2) vlak, člověk se s ním dostane téměř kamkoliv a často je to rychlejší než autem
3) vlak
4) nejlepší byla asi hodinová plavba na loďce se školou mezi jeskyněmi na Moravě, byla to pro mě nová zkušenost a příjemný zážitek; nejhorší páteční jízda autobusem ze školy, asi 40oC a upocení studenti se lepili jeden na druhého (asi 1,5h).

Dcera 2 - studentka 19 let, vlakem dojíždí do Brna. Čerstvá majitelka ŘP =). Brigáda 2km od domu.
1) vlak, tramvaj, kolo, auto
2) auto, člověk nasbírá zážitky i na cestě
3) auto (když řídím =), vlak,když není přeplněný
4) nejlepší byla asi cesta autem s našima do Španělska, zažili jsme spoustu věcí i v jiných zemích na cestě (několik dní), nejhorší asi cesta vlakem ve 32oC v narvaném kupéčku s převoněnými babičkami a zavřeným okýnkem (2hod).


Manžel - projektový manažer. Autem, nebo na kole dojíždí každý den do 25 km vzdáleného města.
Pracovně asi jednou měsíčně po Evropě (vlak, firemní auto, někdy letadlo).
1) auto, kolo, vlak
2) kolo, auto
3) kolo, vlak, když je čistý
4) nejlepší - let balonem 1hod, nejhorší - zapáchající WC v přeplněném vlaku 2hod.


Já - řidička dodávky, do práce 25km kombinace vlak/auto, nebo kolo,
pracovně 100 km autem každý den.
1) vlak, auto = práce,
2) kolo, pěšky, auto (když nemusím řídit =)
3) kolo, vlak
4)nejlepší - let balonem 1hod, nejhorší - 48 hod busem (bez klimatizace) do Řecka

Z výše uvedeného v podstatě vyplývá, že vlastně nezáleží na tom, jak daleko a čím cestujete. Že je to spíš víc o tom, jestli musíte, nebo chcete. A jestli je to rutina, nebo nový cestovatelský zážitek. Takže v skrytu duše doufám, že pro syna plavba na kanoi nebude "the worst holiday experience ever", ale jednou se z ní stane nostalgická vzpomínka =). A také věřím, že můžeme ledacos změnit v našich dopravních stereotypech. Když budeme chtít =).
Jestli vás zaujala myšlenka průzkumu preferencí dopravy v rámci rodiny, (nebo jiného seskupení), můžete si dotazník vytisknout v PDF ZDE a podle výsledků ve skupině třeba vyzkoušet něco nového o dovolené =). Radost mi uděláte, když si cvičně vyplníte trochu upravený dotazníček ZDE a umožníte mi tím realizovat takový malý průzkum. Poslední otázka určitě skrývá mnoho příběhů, které se do dotazníku nevejdou. V případě, že nějaký příběh máte a chcete se o něj podělit, pošlete mi ho prosím na e-mail. Jestli už jste ho zveřejnili na svém blogu, byla bych moc ráda za odkaz na něj. Příklad "dopravního" příběhu, který už napsal někdo jiný a mě zaujal je ke shlédnutí ZDE. Pokud nashromáždím dostatek materiálu, ráda se po čase k tématu zase vrátím. Za vyplněné dotazníky i příběhy předem děkuji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama