Země vzdálená

13. května 2018 v 8:03 | Kozí nožička |  Systém
Znám tě mnohem víc země vzdálená…
…zpívá Kamil Střihavka v jedné své písni. Asi na tom něco bude.
V současnosti bereme cestování na dovolenou do zahraničí jako naprostou samozřejmost a snad i nějakou společenskou povinnost.
Přitom jsme možná trochu zapomněli, co za bohatství máme přímo za humny.
Zdá se ale, že se karta pomalu obrací. Zaujaly mě teď krátce po sobě dva nové české dokumenty. Jako první nádherně natočená Planeta Česko. Film teď běží v kinech. Dost smutné je, jak málo přišlo do promítacího sálu lidí, přestože na ČSFD má hodnocení 77%. Teď sleduji Magické hlubiny. Šestidílný dokumentární seriál o vodstvu v Čechách, který vysílají od dubna na ČT 1. Starší díly jsou samozřejmě k dispozici v archivu ČT.
Při sledování obojího mě až zabolelo u srdce. Dokonce se mi v noci zdálo, jak mi je zas deset, sedím ve svém úkrytu na stromě nad chalupou, kam jsme tenkrát jezdili s rodinou a pozoruji ruch kolem domu. Jak lovím prokřehlýma rukama čolky v nedalekém potoce a dělám jim v pětilitrové sklenici od okurek akvárium. Jak jdu dál po stezce do lesa až pod Čertovu skálu, které by spíš slušel název Vodníkova. Je z chladné opuky napitá vodou, porostlá zelenou kluzkou řasou. Většinu roku je kolem ní temná močálovitá půda. Ta je jen v létě na chvíli posetá drobnými bílými kvítky. Úžasné a tajuplné místo. Taky někdy míváte pocit, že už ve svém životě neujdete ani krok, jestli se na chvíli nevrátíte do krajiny, kterou jste objevovali jako děti.
Když přijdou tyhle abstinenční příznaky, tak je naštěstí v mém případě pomoc snadná. Nasednu na kolo a za pět minut jsem v lese. Za dalších deset minut se dostanu k řece, naší nádherné Tiché Orlici. Není problém tady zahlédnout volavku, ledňáčka, nebo čápa. Stačí mít trochu trpělivosti.
Každý samozřejmě není na přírodu. Ani tady ale můj rod
ný kraj nezklame. Asi dvacet kilometrů od nás na sesterské Divoké Orlici potkáte v krátkém závěsu za sebou hrad Potštejn zámek v Doudlebách, nový zámek v Kostelci nad Orlicí a zámek v Častolovicích. Myslím, že přezdívka česká Loira Divokou Orlici dobře vystihuje. Jen pro přesnost, označení rodný kraj tady není úplně na místě. Divoká Orlice i se zámky náleží do kraje Královehradeckého a Ústí nad (Tichou) Orlicí, mé rodné město, leží v kraji Pardubickém. Ale mě na těch hranicích moc nesejde. Pro mě je prostě území mezi Tichou a Divokou Orlicí krajinou mého dětství a mládí. Navždycky budou Potštejn i Lanšperk "moje" hrady a pastvinská přehrada "moje přehrada" na mojí Orlici. A kdyby jste chtěli vidět opravdu pohádkové Česko " přijďte pobejt".


Na závěr malá anketka na kterou se dostanete přes "přidat komentář".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | 13. května 2018 v 9:28 | Reagovat

Pěkné :)

2 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 13. května 2018 v 21:17 | Reagovat

Hezké vyprávění. Za skvělými zážitky a za krásami světa člověk nemusí daleko.

V anketě jsem hlasovala, že dovolenou trávím v Česku, ačkoliv jsem v zahraničí byla již několikrát. Není to ale tak, že bych si každý rok řekla, že každopádně pojedu za hranice, z finančních i organizačních důvodů cestuji především po Česku. A ráda. Je tu tolik věcí k vidění, že nemám nutkání za každou cenu vyjet mimo republiku. I když, co si budeme povídat, ta exotika je lákavá a kdybych měla příležitost vyjet do zahraničí, rozhodně bych se jí nebránila.

3 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 17. května 2018 v 18:04 | Reagovat

Tak v okoli Orlice je krasna krajina...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama